Our staff

We place huge importance on recruiting, developing and retaining dynamic and well-educated staff, who enrich the academic, co-curricular and pastoral experience of our pupils.

Senior management

CLSG
Jenny Brown, MA (Oxon)
Head; teacher of English
Read More
CLSG
Justine Venditti, BEng (Swansea)
senior deputy head (staff and special projects) (DDSL & LAC)​​​; teacher of mathematics
Read More
CLSG
Neil Codd, BA (Oxon)
deputy head (academic); teacher of economics
Read More
CLSG
Susannah Gilham, BA (Oxon)
deputy head (pastoral) (DSL); teacher of religion, philosophy and ethics
Read More
CLSG
Rosie Lockyear, BA (Cantab)
deputy head (partnerships and co-curricular); teacher of history and politics
Read More
CLSG
John Hall, MA (Cantab), MInstRE, MBPsS
bursar
Read More
CLSG
Ben Chappell, BA (Loughborough), MA (London)
assistant head (teaching, learning and research & development); teacher of design and technology
Read More
CLSG
Soumia Arif, BA (London)
assistant head of diversity and inclusion; teacher of geography
Read More
CLSG
Georgie Hankinson, BSc (Staffordshire)
head of sixth form; teacher of chemistry
Read More
CLSG
Madeleine Garnham, MA (Sheffield)
head of senior school (DDSL & Prevent); teacher of geography
Read More
CLSG
Victoria Bradford, MPhys (Oxon), MAppSc (Queensland)
assistant head of senior school; teacher of physics
Read More
Katie Khosla assistant head senior school
Katie Khosla, BA (Brighton)
assistant head of senior school; teacher of physical education
Read More
Elly Nicholl – high res
Elly Nicoll, MA (Oxon), MA (London)
head of lower school; teacher of classical languages (maternity leave)
Read More
CLSG
Sophie Colbourne, BA & PGCE (King's College)
acting head of lower school; teacher of religion, philosophy and ethics
Read More
CLSG
Nela Brockington, BA & DPhil (Oxon), PGCE (Sussex)
acting assistant head of lower school; teacher of computer science
Read More
CLSG Prep & 6th Form
Rachel Thompson, BA (Dunelm)
head of preparatory school
Read More
Caroline Wright
Caroline Wright, BA (Manchester), PGCE (Institute of Education, University of London)
assistant head of preparatory school
Read More
CLSG
Josie Latimer, MA (Cantab), GTP (Middlesex)
interim assistant head of preparatory school
Read More

Art

  • Helen Corbett, BA (Surrey Institute of Art and Design), MA (Northampton), head of art
  • Jane Curtis, BA (London, St Martin’s School of Art), ATC (London), teacher of art
  • Clara Atkinson, BFA (Oxon), teacher of art
  • Kirsty Packer, BA (Middlesex), art technician; mental health first aider and wellbeing ambassador (maternity leave)

Classics

  • Dominic Themistocleous, BA (Oxon), head of classical languages
  • Charles Holland, BA (London), teacher of classical languages
  • Victoria Mackay, BA (Cantab), teacher of classical languages
  • Elly Nicoll, MA (Oxon), MA (London), head of lower school; teacher of classical languages (maternity leave)
  • Camilla Williamson, BA (Cantab), teacher of classical languages

Computer science

  • David Libby, BSc (West of England), head of computer science
  • Rachel Brincat, BEd (ACU, Australia), MEd (CSU, Australia), teacher of computer science
  • Nela Brockington, BA & DPhil (Oxon), PGCE (Sussex), acting assistant head of lower school; teacher of computer science
  • Mary Kimbugwe, BSc (Birkbeck), PA to the head of prep; teacher of computer science

Design and technology

  • Ashley Wright, BSc (Bournemouth), head of design and technology
  • Rebecca Anstee, BA (Loughborough), teacher of design and technology; assistant head of careers
  • Ben Chappell, BA (Loughborough), MA (London), assistant head (teaching, learning and research & development); teacher of design and technology
  • Gary McDonald, BEd (Edinburgh), teacher of design and technology; Duke of Edinburgh coordinator
  • Kelly Dais-Patterson, BA (Kent), design & technology technician; coaching team member

Drama and theatre studies

  • Chris Whyld, BSc (London), MA (RADA), MA (London), director of drama
  • Michelle Mapstone, MA (St Andrews), teacher of drama
  • Tom Lynch, drama technician

Economics

  • Aman Kanwar, BA (Oxon), head of economics
  • Neil Codd, BA (Oxon), deputy head (academic); teacher of economics

English

  • Shahla Shah, MA (Cantab), MA (Shakespeare Institute), head of English
  • Catherine Anderson, BA (Newcastle), MPhil (Oxon) , teacher of English
  • Tom Barlow, teacher of English
  • Jenny Brown, MA (Oxon), Head; teacher of English
  • Christina Heidensohn, BA (Birmingham), teacher of English; research projects coordinator
  • Anoushka Kohli, teacher of English
  • Peggy Squire, BA (Sussex), teacher of English
  • Brian Ward, BA (The New University of Ulster), teacher of English

Geography

  • Anne Moore, BA (Liverpool), FRGS, head of geography
  • Soumia Arif, BA (London), assistant head of diversity and inclusion; teacher of geography
  • Madeleine Garnham, MA (Sheffield), head of senior school (DDSL & Prevent); teacher of geography

History

  • Michael Martyn, BA (Nottingham), MA (King's College London), head of history
  • Edward FitzGerald, MA (York), teacher of history
  • Rosie Lockyear, BA (Cantab), deputy head (partnerships and co-curricular); teacher of history and politics
  • Julian Murray, MA (Oxon), teacher of history and politics; head of coaching
  • John Tomlinson, BA (Nottingham), MSc (UCL), head of politics; teacher of history

Mathematics

  • Timothy Bateup, BSc (Warwick), head of mathematics
  • Judith Addley, MA (Cantab), teacher of mathematics
  • Elizabeth Aquilina, BSc (Malta), MSc (Imperial), teacher of mathematics
  • Nela Brockington, BA & DPhil (Oxon), PGCE (Sussex), acting assistant head of lower school; teacher of computer science
  • Karen Brockway, BSc (London), MTeach (London), teacher of mathematics
  • Guilian Ciccantelli, BSc (Warwick), teacher of mathematics
  • Katie Gatland, MA (Oxon), teacher of mathematics
  • Nabeela Ispahani, BSc (York), teacher of mathematics
  • Sally Pym, BSc (Bath), teacher of mathematics
  • Stephen Thorne, BSc (Leeds), teacher of mathematics
  • Justine Venditti, BEng (Swansea), senior deputy head (staff and special projects) (DDSL & LAC)​​​; teacher of mathematics

French

  • Valérie Campos, (Provence), MA (Westminster), teacher of French and Spanish
  • Hayley Terretta, teacher of French

German

  • Charlotte Humphreys, BA (London), head of German
  • Soraya Gopalan, MA (Dusseldorf) , teacher of German
  • Walter Joerres, teacher of German
  • Daniela Lehner, teacher of German

Italian

  • Eleanor Perkins, BA (Leeds), head of Italian

Mandarin

  • Elizabeth Garner, BA (York), MA (SOAS), MSc (Manchester), head of Chinese
  • Fu Xiong, BA (Open), MA (King's College), teacher of Chinese

Spanish

  • Ainara Golzarri de Diego, BA (Pais Vasco), PGCE (King's College), head of Spanish
  • Valérie Campos, (Provence), MA (Westminster), teacher of French and Spanish
  • Maria Yanez-Lopez, BA (Pontevedra); MA (Northumbria); BA (Birkbeck, UCL), teacher of Spanish
  • Miren Leturia, BA (Granada), MA (London), teacher of Spanish

Music

  • Ellie Calver, director of music (teaching and learning)
  • Helen Cox, MA (Cantab), ARCM, director of music (performance); head of strings
  • Marguerite Wassermann, teacher of music

Visiting music teachers

  • Marcus Andrews, MM, BMus, MISM
  • Ted Barry, DipMus (CantNZ)
  • Sue Blair, GRSM, DipRCM
  • Nancy Coates, MA Vocal performance, PGDip Vocal Studies, BA Music
  • Daniel de Souza, Mmus, BMus
  • Tamara Diakow, BMus
  • Jennifer Fisher, BMus, DipPP (RAM), LRAM
  • Ivana Gavrić, MMus, BA Hons
  • Jean Ha, BMus, MMus
  • Sanja Hadžić, BA, MMus
  • Miles Hewitt, BA LGSM
  • Geoffrey Irwin, BMus, MMus LRAM
  • Elena Jauregui, MMus, PGDip, BMus
  • Dominic John, PG Dip (advanced performance) PG Dip BMus
  • Rebecca Knight, MMus, BMus
  • Andrew Martin, AGSM
  • Anna Menzies
  • Dan Miller
  • Emma Murphy, BMus, MMus, FTCL, LTCL
  • Asako Ogawa, MMus, PGDip GSMD
  • Daniel Parkin, BMus, MMus, LRAM
  • Claire Philpott, ARCM
  • Jane Rhind, GRSM, LRAM, LTCL
  • Mariana Rosas, MA Choral Conducting, MA Arts Critics, Dip Cont. Music
  • Alexander Soares, MA (Cantab), MPerf GSMD, DMus GSMD
  • Julia Staniforth, GRSM, LRAM, LTCL
  • Jonathan Taylor, MA, BA
  • Cameron Todd, BMus, LRAM, MMus
  • Susan Torke, BMus, DipRAM. ARAM
  • Zoe Turner, LTCL, Dip TCL
  • Kylie Watt, BM, Dip of Education, Masters of Music , Fellowship of Music Performance
  • Matthew White, BMus
  • Otto Willberg, BMus, diploma in music

Physical education

  • Olivia Helm, BA (Leeds Metropolitan), director of sport
  • Katie Khosla, BA (Brighton), assistant head of senior school; teacher of physical education
  • Sarah Deadman, BEd (Bedford), MA (Open), teacher of physical education
  • Natalie Stephens, BSc (Brunel), teacher of physical education
  • Sarah Taylor-Reid, BSc (Swansea), teacher of physical education
  • Zoe Wilkinson, teacher of physical education
  • Vasiliki Dimitropoulou, PE admin assistant & pool attendant

Politics

  • John Tomlinson, BA (Nottingham), MSc (UCL), head of politics; teacher of history
  • Rosie Lockyear, BA (Cantab), deputy head (partnerships and co-curricular); teacher of history and politics
  • Julian Murray, MA (Oxon), teacher of history and politics; head of coaching

Religion, philosophy and ethics

  • Katie Bullard, MA (Cantab), head of religion, philosophy and ethics
  • Sophie Colbourne, BA & PGCE (King's College), acting head of lower school; teacher of religion, philosophy and ethics
  • Rachel Carnay, BA (Cantab), MA (Cantab), teacher of religion, philosophy and ethics
  • Miriam Ellis, teacher of religion, philosophy and ethics
  • Susannah Gilham, BA (Oxon), deputy head (pastoral) (DSL); teacher of religion, philosophy and ethics

Biology

  • Nicola Brown, BSc (Edinburgh), MRes (Edinburgh), head of biology
  • Jane Donald, BSc (Glasgow), teacher of biology
  • Denis Leaker, BSc (Sussex), teacher of biology; Duke of Edinburgh assistant coordinator
  • William Tibbits, BSc (Edinburgh); PhD (UEA), teacher of biology
  • Sadia Tasnim, senior lab technician

Chemistry

  • Kay Hotchkiss, MChem (Oxon), head of chemistry
  • Tim Aldridge, MSc (Bristol), teacher of chemistry
  • Georgie Hankinson, BSc (Staffordshire), head of sixth form; teacher of chemistry
  • Richard James, BSc (East Anglia), teacher of chemistry
  • Esther Obiri-Darko, BSc (British Columbia, Canada), teacher of chemistry
  • Sadia Tasnim, senior lab technician
  • Shafat Yeahia, chemistry lab tecnhician

Physics

  • Mark Wilkinson, BSc (Nottingham), head of physics
  • Phil Clarkson, BSc (Manchester), MSc (Open), teacher of physics; examinations officer
  • John Phelps, BSc (Exeter), PhD (Bristol), MA (Coventry), teacher of physics
  • Victoria Bradford, MPhys (Oxon), MAppSc (Queensland), assistant head of senior school; teacher of physics
  • Sadia Tasnim, senior lab technician
  • Karishma Popat, physics lab technician

  • Gary McDonald, BEd (Edinburgh), teacher of design and technology; Duke of Edinburgh coordinator
  • Denis Leaker, BSc (Sussex), teacher of biology; Duke of Edinburgh assistant coordinator

  • Rosie Lockyear, BA (Cantab), deputy head (partnerships and co-curricular); teacher of history and politics
  • Laura Hynes, director of partnerships

  • Ben Chappell, BA (Loughborough), MA (London), assistant head (teaching, learning and research & development); teacher of design and technology
  • Christina Heidensohn, BA (Birmingham), teacher of English; research projects coordinator
  • Emma Heseltine, BA (Cantab), MA (Leicester), BSC (Open), acting head of SEND; research team member
  • Shahla Shah, MA (Cantab), MA (Shakespeare Institute), head of English

  • Celia Baines, Dip Psychodynamic, Psychotherapy and Counselling (Regent's University London), Dip Clinical Supervision (CPPD Counselling School), MBACP Accredited, counsellor
  • Christine Nancarrow, Dip (Centre for Stress Management, UK), MSc (Goldsmiths College, London), counsellor

  • Eleanor Perkins, BA (Leeds), head of Italian
  • Rebecca Anstee, BA (Loughborough), teacher of design and technology; assistant head of careers
  • Jennie Sutton, PhD, US counsellor
  • Melrose Gray, prospects advisor

  • Julian Murray, MA (Oxon), teacher of history and politics; head of coaching
  • Kelly Dais-Patterson, BA (Kent), design & technology technician; coaching team member
  • Olivia Helm, BA (Leeds Metropolitan), director of sport
  • Katie Khosla, BA (Brighton), assistant head of senior school; teacher of physical education
  • Eleanor Perkins, BA (Leeds), head of Italian

  • Emma Heseltine, BA (Cantab), MA (Leicester), BSC (Open), acting head of SEND; research team member
  • Carolyn Brown, BEd (Nottingham), teacher of SEND
  • Carolyn Cole, BA (East Anglia), RSA Dip (London), assistant SEND coodinator
  • Kathleen O’Connor, BS, Diploma in Specific Learning Difficulties, head of SEND (maternity leave)

  • Rachel Thompson, BA (Dunelm), head of preparatory school
  • Caroline Wright, BA (Manchester), PGCE (Institute of Education, University of London), assistant head of preparatory school
  • Josie Latimer, MA (Cantab), GTP (Middlesex), interim assistant head of preparatory school
  • Matthew Breslin, BA (Manchester), PGCE (Roehampton), MA (London), preparatory school teacher
  • Mary Kimbugwe, BSc (Birkbeck), PA to the head of prep; teacher of computer science
  • Lucy Morgan, preparatory school teacher
  • Hattie Smart, BA (Exeter), preparatory school teacher
  • Janet Yuen, BA (UCL), PGCE (Roehampton), MA (Liverpool), preparatory school teacher
  • Bogona Gonzalez, preparatory graduate assistant
  • Joyce Kennard, preparatory technician and lunchtime supervisor
  • Aliki Margariti, BA (UOI, Greece), MA Ed (London), QTS, preparatory school classroom assistant
  • Rupert Rand, preparatory graduate assistant
  • Tracey Stokes, preparatory evening supervisor

Administration

  • Amanda Singleton, PA to the bursar and senior deputy head
  • Zeba Malek, BA (Westminster), exams administrator
  • Jane Elliott-Waine, GradIOSH, DipNEBOSH, compliance manager

Admissions

  • Allison Isaac-Hierscher, assistant registrar

Communications

  • Liza Coutts, MA (Oxon), MA (London), communications / strategy consultant
  • Sam Robson, BA (Lincoln), marketing and alumnae relations manager
  • Ben Campbell-White, BA (Westminster), marketing assistant & media resources support officer

Exams

  • Phil Clarkson, BSc (Manchester), MSc (Open), teacher of physics; examinations officer
  • Zeba Malek, BA (Westminster), exams administrator

Facilties

  • Mark Smith, MIWFM, NEBOSH Cirt, Tech IOSH, AIIRSM, facilities manager
  • Alfie Roberts, facilities supervisor
  • Sam Akther-Edwards, premises assistant
  • Ian Carr, premises assistant
  • Lee Dignan, premises assistant
  • Lee Joyce, premises assistant
  • Jorden Macgregor, facilities administrator (maternity leave)
  • Maria Turner, interim facilities administrator

Finance

  • Shyrose Mitha, FCCA, finance manager
  • Cylene Felicite, acting finance officer (expenditure)
  • Tanya Miah-Rahman, BA (London South Bank) , finance officer (expenditure) (maternity leave)
  • Ania Slezak, MA (Poznan, Poland), finance officer (income)

HR

  • Neeta Shah, HR manager
  • Laura Osbourne, interim HR advisor
  • Vicky Pyke, senior HR officer
  • Natalie Daykin, HR assistant

IT

  • Devas Palokkaran, BSc (Edinburgh), BCS, ITIL, IT manager
  • Stephen McPartland, data systems manager
  • Zack Vural, systems engineer
  • Mohammed Jowardhar, data systems assistant
  • Henry Niyonsenga, IT technician
  • Dean Padfield, IT/AV engineer

Library

  • Rhian Trevor, BA (Manchester); MCLIP​​​​​​, librarian

Medical

  • Katie Allen, DipHe in RN (child), BSc (London South Bank), school nurse